In het Vughts Museum in DePetrus is zondagmiddag de nieuwe expositie ‘Meneer Pastoor in Cromvoirt, Helvoirt en Vught’ geopend. De expositie vertelt het verhaal van de rol van de katholieke kerk in onze dorpen.
Voorzitter van het Vughts Museum, Saskia Heijboer, heeft als protestantse veel geleerd van de expositie. “Het is een prachtige tentoonstelling geworden die er niet was geweest zonder de hulp van alle vrijwilligers. Zij hebben hier achter de schermen heel hard aan gewerkt en daar ben ik trots op.”
De samenstellers van de expositie zijn Joyce Tritschler – van Os en Femke Croonen, beide geschiedenisdocent. Joyce legde uit dat het idee van de expositie is ontstaan tijdens het samenstellen van de tentoonstelling over vaandels en vlaggen. “Op veel vlaggen stonden de letters RK, waardoor we ons afvroegen hoe groot de rol van de katholieke kerk nu eigenlijk was. Bij de katholieke kerk hoort tegenwoordig ook het vraagstuk van seksueel misbruik, maar daar hebben wij nu onze vingers niet aan gebrand. Het gaat hier nu echt om de rol van de kerk in het dagelijks leven.”
Femke gaf een kort inkijkje in de geschiedenis van de katholieke kerk. Deze werd twee eeuwen lang gedoogd met schuurkerken. “Pas in de negentiende eeuw komt er een wet die het katholieke geloof echt toestaat. Hierna werden de katholieken steeds trotser en werden er grote kerken gebouwd, ook in de dorpen Vught, Cromvoirt en Helvoirt. In het begin van de twintigste eeuw vond de toenmalige Paus dat gelovigen iedere dag naar de kerk moesten om hun hostie te halen en daar werd door de pastoors streng op toegezien. In die tijd werden ook veel clubs en verenigingen opgericht met het predikaat Rooms-Katholiek. In die tijd neemt ook de bevolking van Vught enorm toe en worden er nieuwe parochies gesticht en komen er bouwpastoors. Meer dan negentig procent van het dagelijks leven vond plaats in die parochies.”
De ommekeer komt in de jaren zestig. “De welvaart neemt toe en er verschijnt televisie. Daardoor leren mensen andere zienswijzen kennen dan alleen die van de kerk. Ondanks pogingen van de kerk om de gelovigen in de parochies te houden, lopen de mensen weg van de kerk. Deze ontkerkelijking blijkt onomkeerbaar.”
In de expositie zijn veel foto’s met begeleidende tekst te zien en ook een aantal vitrines met voorwerpen uit die tijd. Bij de servicebalie is voor 3 euro een begeleidend boekje te koop met meer informatie en foto’s. De expositie is te tot en met 10 maart te bezoeken tijdens de openingstijden van DePetrus.
Tekst en foto Lisette Broess
Begin de dag met het nieuws uit je gemeente met de gratis Nieuwsbrief. KLIK HIER en meld je aan.