Fusilladeplaats beschreven in boek 'Hier is het gebeurd'

08 feb 2021, 13:56Nieuws
auteurs
De fusilladeplaats is één van de vijftig plekken die staan beschreven in het boek ‘Hier is het gebeurd’. Een boek met foto’s en verhalen van plekken waar tijdens de Tweede Wereldoorlog bijzondere gebeurtenissen plaatsvonden.
Landschapsfotograaf Rolf Baas en journalist Ad van Liempt bezochten vijftig plekken uit bezettingstijd om bij stil te staan. ‘We stonden, kortom, op de plekken waar de gruwelen van de oorlog nog altijd voelbaar zijn. Waar je je voortdurend afvraagt waarom de mensheid tot het allerergste in staat is als de omstandigheden daar aanleiding toe geven. Maar waar je ook in diepe bewondering kunt verzinken voor de moed die sommigen op het beslissende moment konden opbrengen.” (Rolf Baas en Ad van Liempt, p.3).

Bitter contrast

Elke plek in het boek heeft zijn eigen verhaal. Zo ook de fusilladeplaats waar, met name in de laatste weken voor de bevrijding van Vught, e executie plaatsvond van honderden mensen. Op de plek waar dit gebeurde herinneren een groot houten kruis en een namenwand aan de gevallenen. “Met de keuze voor plaatsen hebben we gekeken naar een goede verdeling over het land en het soort plekken.” vertelt Van Liempt. “Daarbij zijn er enkele iconische plekken die er in horen en daar hoort Vught ook bij. We hebben gekozen voor de fusilladeplaats met dat ruwe kruis. Het is een aangrijpende plek, waar het eigenlijk altijd stil is en je alleen de vogels hoort fluiten. Het moet voor de gevangenen in het kamp een gruwelijke ervaring zijn geweest als er weer gevangenen weg werden geleid en je later de geweersalvo’s hoorde.” Naast een aangrijpende plek, is het ook een mooie plek. “We hebben heel veel prachtige plekken bezocht, dat hadden we vooraf niet verwacht. Maar als je dan weet wat er op zo’n plek gebeurd is, krijgt het een andere lading. Het is vaak een bitter contrast.”

Podcast

Het boek, waar onder andere ook de stadhuisramp in Heusden en het gijzelaarskamp in Sint-Michielsgestel worden beschreven, is verschenen bij uitgeverij WBOOKS. Naar aanleiding van het boek is ook een podcastserie gemaakt. De vijf afleveringen worden gepresenteerd door radiomaker Margriet Vroomans. Eén van de vijf afleveringen gaat over de Vughtse fusilladeplaats. ‘Hier is het gebeurd’ kost 24,95 euro en is verkrijgbaar in de boekhandel en de webshop van WBOOKS .
Begin de dag met het nieuws uit je gemeente met de gratis Nieuwsbrief. KLIK HIER en meld je aan.
loading

Loading articles...

Loading