Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar 'behoorlijk voor de kiezen'

31 mrt , 15:15Nieuws
zeshdo-ai-generated-8961954_1920
Pixabay
Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Vooral de es zorgt nu al voor veel klachten. Kenners waarschuwen dat de piekperiode voor berkenpollen er ook aan komt.
Het seizoen is dit jaar al uitzonderlijk vroeg begonnen met onder meer een recordconcentratie elzenpollen in de lucht, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond. Afgelopen week waren de pollenconcentraties van de es, populier, iep en haagbeuk hoog.
Vooral de es zorgt voor klachten, stellen experts van de ziekenhuizen samen met bioloog Arnold van Vliet van Wageningen University & Research (WUR). "Met pollenconcentraties van de es ruim boven de driehonderd pollen per kubieke meter lucht zullen ongetwijfeld heel wat mensen hooikoortsklachten hebben ervaren." De afgelopen vijftig jaar werd dat niveau slechts drie keer eerder bereikt in maart.
Volgens zieken Elkerliek kan medicatie helpen. Het kan ook helpen om te douchen voordat je naar bed gaat om pollen uit je haar te wassen en je kussen schoon te houden. "En was je kleding regelmatig en droog deze niet in de buitenlucht." Vaseline aan de binnenkant van je neus smeren kan ook helpen. De korreltjes stuifmeel blijven daar dan in kleven en komen niet op de slijmvliezen terecht.
De bloeiseizoenen beginnen door klimaatverandering steeds vroeger, en daarmee ook de hooikoortsklachten. Stuifmeel van bepaalde bomen, grassen en kruiden veroorzaakt bij mensen die daar gevoelig voor zijn klachten zoals niezen, tranende ogen en een loopneus.
De kenners waarschuwen dat ook de piekperiode voor berkenpollen eraan komt, mogelijk komende week al. "Het blijft dus even opletten voor hooikoortspatiënten."
Bron: ANP
loading

Loading articles...

Loading