Mensen optimaal laten zien in Nepal

30 mei 2019, 16:52Nieuws
selective myopia 2084175 340
Pixabay
Na aanleiding van het 40-jarig bestaan van Van Warmerdam Opticiens zijn Martin en Ernestine van Warmerdam naar Nepal gegaan om mensen daar optimaal te laten zien.
Aanleiding van deze reis was een Belgische collega (Christophe Collette) die deze reis al eerder gemaakt had. Een buurman-winkelier van hem uit Gent is Nepalees en hij vroeg hem in 2016 om zijn mensen te helpen in Nepal. Christophe haalde daar veel persoonlijke voldoening uit en nodigde Martin uit om de volgende trip mee te gaan. Wat begon als een geintje, werd bij een glasfabrikanten-borrel uitgewerkt als een volledige reis waar Christophe, Martin en Ernestine 8 dagen in Nepal zijn geweest om mensen te onderzoeken en te helpen.
Voorafgaand aan de actie hadden de twee bedrijven via krant en media mensen verzocht om niet-gebruikte brillen bij hen in te leveren. Een verzoek waar zeer ruim gehoor aan werd gegeven. Binnen 2 weken tijd werden er op beide adressen meer dan 3000 monturen ingeleverd, de ene in betere conditie dan de andere! Deze zijn door de mensen van Van Warmerdam Opticiens onderzocht, geselecteerd en waar nodig gerepareerd. En in plaats van een extra zomerbroek of wandelschoenen werden koffers en rugzak afgevuld met brillen; vertebrillen, leesbrillen en zonnebrillen.
Bij aankomst in Kathmandu werd al direct duidelijk hoe enorm we het hier in Nederland en België getroffen hebben. Zelfs de hoofdstraat van Kathmandu airport de stad in, is niet op alle plekken verhard. Maar wel 5 banen breed, die de ene keer allemaal gebruikt worden om de stad IN te gaan, maar het volgende moment weer gebruikt worden om de stad UIT te gaan. Mensen die op straat wonen en leven, stromend water is in veel huizen niet beschikbaar en kinderen hebben vaak geen dak boven hun hoofd. Onze hulp zou hier op z’n plek vallen.
Na 2 dagen acclimatiseren zijn we doorgereden naar Pokhara, naar de kliniek van Douglas Maclagan en Govinda Raj Pahari van de Butterfly Foundation. Een reis van 200 km waar we hier onze hand niet voor om draaien, daar duurt ‘ie 8 en een half uur.
In de kliniek hebben we tussen de 120 en 150 mensen kunnen helpen. Soms met een simpele leesbril, soms met een goed advies (draag een zonnebril, want uv-licht maakt meer kapot dan je lief is........) maar soms konden we de mensen helaas niet helpen. Door de hoogte en het uv-licht wat daar is, komt er veel cataract (staar) voor. Iets waar wij helaas niets aan kunnen doen. Maar in alle gevallen werd onze hulp enorm gewaardeerd! Een Nepali is een enorm warm en hartelijk persoon, die je een prettig gevoel geeft. Waar wij als Nederlanders dan wel aan moeten wennen, is dat een Nepali geen nee kent. En als rechtlijnige Nederlander is dat wel even wennen!
De volgende dag zijn we terug naar Kathmandu gevlogen, want weer 8 uur in de auto had niet onze voorkeur. Daar direct op verschillende locaties aan het werk gegaan, met mensen die problemen met zien thuis of op hun werk hadden. Ook daar de ogen gemeten en de werkplekken bezocht. En zelfs in de grote stad bleek dat goede oogzorg voor hen zeker niet vanzelfsprekend is.
Na 2 dagen screenen en meten in Kathmandu hadden we al onze brillen die we hadden meegenomen, weg kunnen geven, maar ook nog een flinke boodschappenlijst voor thuis opgeschreven. We zullen nog een flinke 100-tal brillen op maat gaan maken. We zoeken nog een goede en zekere manier om de brillen wee in Nepal te krijgen, maar dat gaat zeker lukken.
Na hard werken is het goed rusten, dus hebben we nog een paar dagen van Kathmandu genoten en de stad bekeken. Wat opviel, is dat Kathmandu enorm geleden heeft onder de aardbeving van 2015. Bijna alle monumentale gebouwen hadden schade, sommigen totaal ingestort, andere een flinke scheur. Maar ondanks de armoede die er heerst hebben de Nepali besloten om alles op authentieke wijze te herstellen en op te bouwen. Het behoud van hun cultuur en hun trots!
Na 8 dagen hebben we Kathmandu weer verlaten. Het waren bijzonder indrukwekkende dagen, waarin we mooie, trotse mensen hebben mogen helpen om beter en prettiger te zien. En wij zijn doordrongen van het feit dat wij dat uit onze luxe best kunnen en mogen doen. Dus de kans dat we nog eens gaan, is heel groot!
Begin de dag met het nieuws uit je gemeente met de gratis Nieuwsbrief. KLIK HIER en meld je aan.
loading

Loading articles...

Loading